mpiBIM 2021 po zakończeniu etapu koncepcji

Uncategorized
Etapy pracy w międzywydziałowym projekcie interdyscyplinarnym BIM dzielą się na: projekt koncepcyjny oraz projekt techniczny. Studenci z 5 wydziałów PW: Architektury, Inżynierii Lądowej, Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego, Zarządzania przygotowują zespołowo wielobranżowe projekty budowlane. Narzędziem pracy jest cyfrowy model BIM. W dniu 18 listopada 2021 zakończył się pierwszy z etapów pracy, czyli projekt koncepcyjny. Wszystkie zespoły biorące udział w międzywydziałowym projekcie interdyscyplinarnym BIM zakończyły pierwszy etap prac poprzez przedstawienie prezentacji podsumowującą projekt koncepcyjny wybranych budynków. Efekty swojej pracy najpierw zaprezentowały grupy B1 oraz B2. Te dwie grupy zajęły się projektowaniem budynku sali konferencyjnej przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Następnie zaprezentowały się grupy A1, A2 oraz A3, przestawiając projekt Budynku Nowych Technologii PW. Prezentacje składały się z zaprezentowania modelu budynku wewnątrz i zewnątrz prezentowaną przez studentów z…
Read More

Rusza nowa V edycja mpiBIM

Uncategorized
Rusza nabór do kolejnej edycji „Międzywydziałowego projektu interdyscyplinarnego BIM - mpiBIM". Pierwsza edycja odbyła się w semestrze zimowym 2017/2018, gdzie zadaniem studentów z pięciu Wydziałów PW było przygotowanie wielobranżowego projektu budowlanego. Narzędziem pracy był cyfrowy model BIM, który zawierał informacje na temat wszystkich elementów projektu. Zasadniczym celem zajęć było rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji w zespole interdyscyplinarnym. W odróżnieniu od “tradycyjnego” projektowania, gdzie każda branża działa oddzielnie i jedynie korzysta z rozwiązań już wypracowanych przez poprzedników, od początku wszyscy studenci aktywnie uczestniczą w powstawaniu projektu. Współpraca w ramach zespołów międzywydziałowych owocuje wymianą doświadczeń, a także nawiązywaniem trwałych kontaktów multibranżowych. Zapraszamy studentów Wydziałów: Architektury, Inżynierii Lądowej, Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego, Zarządzania do uczestnictwa w nowej edycji mpiBIM - liczba miejsc ograniczona. W ramach przedmiotu studenci otrzymują punkty ECTS.…
Read More

Koncepcja zespołu S3

Uncategorized
Projekt został podzielony na dwa etapy: fazę koncepcji i fazę techniczną. W fazie koncepcji zespół Syrenka 3 zarysował wstępny projekt, zarówno architektoniczny, jak i konstrukcji, obiektu widowiskowo – szkoleniowego wraz z wydzieloną częścią administracyjno-rehabilitacyjną. Wspomniany obiekt będzie się składał z dwóch budynków tj.: 1. Budynku pełniącego funkcje widowiskowo-szkoleniowe. 2. Budynku pełniącego funkcję administracyjno-rehabilitacyjną. Powyższe dwa budynki zostały połączone ze sobą wspólnym holem wejściowym a także garażem podziemnym, dostępnym dla pracowników. Cały obiekt został zlokalizowany przy Stadionie Syrenka Politechniki Warszawskiej oraz przy Klubie Stodoła. W fazie koncepcyjnej został opracowany układ funkcjonalny budynków, który składa się z : sal szkoleniowych, audytorium, sali sportowo – widowiskowej z trybunami i restauracji, a także sal administracyjnych i gabinetów rehabilitacyjnych. Dodatkowo sala widowiskowa może zmieniać swoją funkcję w zależności od potrzeb poprzez łączenie się z audytorium…
Read More

Koncepcja zespołu S2

Uncategorized
Zespół Syrenka 2 w fazie koncepcji przedstawił wstępny projekt trzech obiektów sportowo-rekreacyjnych, które będą przylegać do Stadionu Syrenka Politechniki Warszawskiej. Mają one spełniać funkcje basenu, hali sportowej oraz budynku rehabilitacji z centrum konferencyjnym. Koncepcja zakłada wygodne połączenie budynków wspólnym garażem podziemnym dostępnym dla studentów i pracowników Politechniki Warszawskiej. Dodatkowo przewidziano zieloną przestrzeń wspólną, która zapewni miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu, a także nawiąże do pobliskiego parku Pole Mokotowskie. Teren zielony można podziwiać nawet z wnętrza obiektów dzięki przeszkleniom zaprojektowanym w kompleksie. Przy tworzeniu koncepcji wzięto pod uwagę także aspekt ekologiczny - zaplanowano umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachach obiektów, instalacji gruntowych pomp ciepła, a także przewidziano odzyskiwanie wody szarej. Co więcej, dodanie motywu żyletek do elewacji wszystkich budynków pozwala na zachowanie wspólnego wyrazu obiektów. Nie zapomniano o tym, aby zaprojektować…
Read More

Koncepcja zespołu S1

Uncategorized
Celem pracy zespołu Syrenka 1 jest sporządzenie wzajemnie skoordynowanego projektu budowlanego obiektu sportowego składającego się z hali sportowej mieszczącej 1 tys. osób i basenu o wymiarach 25x15. Według planów budynek zlokalizowano przy ul. Stefana Batorego 1a i wkomponowano w istniejące otoczenie: zabudowę oraz boisko lekkoatletyczne. Projekt będzie zawierał pełną dokumentację architektoniczną, konstrukcyjną, instalacyjną i elektryczną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 13 250 m2, a jego kubatura brutto 113 560 m3. Główną inspiracją do wyglądu i wykończenia budynku jest Muzeum Sztuki Współczesnej 21 wieku w Kanazawa. Projekt powstaje w nawiązaniu do natury, a zastosowane instalacje są zgodne z aktualnymi wymaganiami ekologicznymi. Pierwszym z atutów tworzonego modelu jest reprezentacyjnych hol, znajdujący się w centralnej części obiektu. Jego opracowanie wymagało zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, ze względu na szeroki rozstaw słupów nośnych oraz znaczną powierzchnię.…
Read More

Rozpoczęcie IV edycji mpiBIM

Uncategorized
W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 wystartowała IV edycja mpiBIM Studenci z pięciu Wydziałów Politechniki Warszawskiej już po raz czwarty utworzyli interdyscyplinarne zespoły, które pracują nad projektami BIM-owymi w ramach międzywydziałowego przedmiotu interdyscyplinarnego BIM (mpiBIM). Zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie wielobranżowego projektu budowlanego, w ramach skoordynowanego działania. Narzędziem koordynacji jest cyfrowy model BIM, który zawiera informacje na temat wszystkich elementów projektu. W odróżnieniu do “tradycyjnego” projektowania, gdzie każda branża działa oddzielnie i jedynie korzysta z rozwiązań już wypracowanych przez poprzedników, w projektowaniu BIM od początku wszyscy aktywnie uczestniczą w powstawaniu projektu. W tegorocznej edycji, podobnie jak w edycji III, studenci zajęli się projektowaniem obiektów sportowych, a dokładniej zagospodarowaniem terenu Stadionu Syrenka, w ramach którego przygotowują w dwóch wariantach dwa obiekty: halę widowiskowo-sportową oraz pływalnię (łącznie 3 zespoły). Inauguracja mpiBIM 2020/2021 odbyła…
Read More

Finał prac projektowych

Uncategorized
Za uczestnikami projektu ostatnie typowe spotkanie projektowe mpiBIM. Po raz ostatni studenci spotkali się na Wydziale Inżynierii Lądowej PW, gdzie w trakcie semestru, tydzień w tydzień spędzali po kilka godzin tworząc projekt, którym teraz wystarczy się pochwalić światu. Swoją pomoc w ostatnich przygotowaniach zaoferowali ponownie inżynierowie z BuroHappold Engineering, z którymi zespoły miały już przyjemność współpracować podczas wizyty w Ich biurze na początku grudnia 2019 r. Tym razem wspólnie omawiali skoordynowane pomiędzy branżami modele. Każdy zespół wyciągnął z konsultacji wnioski, lecz obyło się bez zastrzeżeń wymagających znaczących zmian w projektach. Przykładowo, przy obiektach zarówno basenu, jak i hali z kompleksu Syrenka 2 omówiono bardziej ambitne elementy konstrukcyjne (zadaszenie trybun stadionu objętych pracami zespołu S2B, czy też kładki, mieszczącej się w łączniku pomiędzy budynkami). Rysunek 1 - wnętrze łącznika pomiędzy obiektami…
Read More

Etap dopracowania projektu

Uncategorized
16 stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie w 2020 roku, a jednak prawie ostatnie. Na tym etapie projektu prace skupiają się na koordynacji modeli, dochodzeniu do kompromisów dotyczących kolizji oraz finalizacji dokumentacji projektowej, składającej się między innymi z BIM Execution Plan (BEP), przedstawiającego charakterystykę pracy każdego z zespołów. Studenci Wydziału Zarządzania, przy współpracy ze wszystkimi uczestnikami projektu, stworzyli pełen opis założeń dotyczących podejścia do wykonania zadania projektowego, wykorzystywanego oprogramowania, struktury spotkań, harmonogramu oraz podziału prac. Największy priorytet podczas końcowych spotkań mają wcześniej wspomniane kolizje. Są one systematycznie usuwane, lecz czasami ich pozbycie się wymusza całą serię zmian, czego wszyscy chcą uniknąć. Przykładowo, podczas prac zespołu S1B wynikła potrzeba modyfikacji elementów stropu, co oznaczało potrzebę ponownej koordynacji modelu konstrukcyjnego oraz architektonicznego. Takie zdarzenia pojawiają się w każdym z zespołów, więc ważne…
Read More

Prezentacje etapu koncepcji

mpiBIM2019
Ostatnie spotkanie w 2019 roku to zwieńczenie koncepcji wielobranżowych projektu. Każdy zespół miał okazję zaprezentować swój obiekt z perspektywy prac wykonanych przez każdą z branż. Jest to oczywiście kolejna okazja na oswojenie się z przedstawianiem swoich prac przed publicznością. Umiejętność ta przyda się podczas prezentacji na ostatnim spotkaniu, w budynku CZIiTT, ale przede wszystkim jest niezbędna w przygotowaniach do prezentacji kończącej cały projekt, która odbędzie się w marcu 2020 r. w Małej Auli Gmachu Głównego PW. Rysunek 1 - Zespół S1B podczas prezentacji Rysunek 2 - Zespół S1H podczas prezentacji Jednak na spotkaniu prace nie ograniczyły się wyłącznie do prezentacji dotychczasowych osiągnięć. Zespoły nadal wprowadzają poprawki do swoich projektów, więc aby pomóc obrać dobry kierunek prac przez te ostatnie tygodnie trwania projektu mpiBIM, zaproszono na spotkanie reprezentanta biura projektowego ARUP…
Read More

Postępy przedmiotu mpiBIM – aktualizacja

mpiBIM2019
Prace w projekcie mpiBIM nie zwalniają. Koniec prac zbliża się wielkimi krokami, więc można powiedzieć, że hasła przewodnie na przyszłe tygodnie to „ostatnie poprawki”, „szukanie kolizji” oraz „czy o czymś nie zapominamy?”. Brzmi to trochę strasznie, ale żadnemu z zespołów nie można zarzucić lenistwa, co widać po dotychczasowych efektach. Przykładowo, zespół pracujący nad pierwszym z basenów (S1B) zajmuje się między innymi dopracowaniem instalacji elektrycznej, gdzie uszczegółowiono zastosowanie wspólnego z sąsiadującą halą przyłącza oraz fotowoltaiki budynku. Fotowoltaika pozwoli uzyskać około 84 kWp. Jednocześnie instalatorzy dokonali wyboru technologii, które zastosują do podgrzewania, uzdatniania oraz filtracji wody. Pozostałe wysiłki zespołu skupiają się na zmianach w projekcie dotyczących basenu w części rehabilitacyjnej. W zespole S1H wprowadzone zostało kilka zmian. Konstruktorzy zmodyfikowali fundamenty oraz zmienili grubość ścian dookoła słupów, elektrycy współpracują z basenem nad wcześniej…
Read More