Koncepcja zespołu S1

Celem pracy zespołu Syrenka 1 jest sporządzenie wzajemnie skoordynowanego projektu budowlanego obiektu sportowego składającego się z hali sportowej mieszczącej 1 tys. osób i basenu o wymiarach 25×15. Według planów budynek zlokalizowano przy ul. Stefana Batorego 1a i wkomponowano w istniejące otoczenie: zabudowę oraz boisko lekkoatletyczne. Projekt będzie zawierał pełną dokumentację architektoniczną, konstrukcyjną, instalacyjną i elektryczną. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 13 250 m2, a jego kubatura brutto 113 560 m3. Główną inspiracją do wyglądu i wykończenia budynku jest Muzeum Sztuki Współczesnej 21 wieku w Kanazawa. Projekt powstaje w nawiązaniu do natury, a zastosowane instalacje są zgodne z aktualnymi wymaganiami ekologicznymi.

Pierwszym z atutów tworzonego modelu jest reprezentacyjnych hol, znajdujący się w centralnej części obiektu. Jego opracowanie wymagało zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, ze względu na szeroki rozstaw słupów nośnych oraz znaczną powierzchnię. Jednym z wprowadzonych rozwiązań przy projektowaniu holu było stworzenie specjalnego piętra technicznego, które zastąpiło powszechnie stosowany sufit podwieszany. Dzięki temu budynek uzyskał minimalistyczny wygląd, bezpośrednio nawiązujący do obranej inspiracji. Zwieńczeniem holu reprezentacyjnego jest nowoczesne, przeszklone patio, które swoim kształtem nawiązuje do znajdującego się nieopodal budynku stadionu Syrenki. Jego wprowadzenie pozwoliło zachować część drzew rosnących na terenie zabudowy oraz podkreślić znaczenie troski o środowisko naturalne.

Obiekt posiada także antresole w hali sportowej oraz w części basenowej, które umożliwiają rozlokowanie trybun oraz dodatkowych przestrzeni użytkowych. Kolejnym z zalet projektowanego modelu są liczne przeszklenia, w tym płaski dachowy świetlik rozciągający się na całej długości obiektu.

W projekcie budynku zastosowano także niemal całkowicie płaski dach, który miejscami przybiera formę dachu zielonego. W pozostałych jego częściach umiejscowiono panele fotowoltaiczne, które umożliwią częściowe pokrycie zapotrzebowania energetycznego.

Projekt instalacji paneli PV pozwoli na częściowe pokrycie zapotrzebowania energetycznego obiektu. Dodatkowo, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku zastosowano układ trigeneracyjny. Takie działania mają na celu odzyskanie jeszcze większej ilości energii z wytworzonego ciepła/chłodu. Dzięki temu nasz budynek staje się budynkiem ekologicznym, co jest zgodne z obecnym trendem ochrony środowiska.